Dom Bez Barier "Maja" to pierwszy w Polsce komercyjny budynek mieszkalny dla osób starszych i niepełnosprawnych znajdujący się w Wodzisławiu Śląskim, na osiedlu 1-go Maja, dzielnica Wilchwy. Wielkość powierzchni obiektu to ok. 3 300m2, na której znajduje się 58 mieszkań zupełnie pozbawionych jakichkolwiek barier architektonicznych oraz część usługowo - handlowa. Należy zwrócić uwagę na bardzo atrakcyjny teren, sąsiadujący z obiektem – supermarket BIEDRONKA, przystanek autobusowy (100m), poczta (150m), mini targowisko, punkt PKO, bankomat, markety spożywcze, wielospecjalistyczna przychodnia lekarska, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim, Kryty Basen Kąpielowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Parafia św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim Wilchwach. Nasz Dom znajduje się kilkaset metrów od autostrady A1 (Gdańsk-Gorzyczki). W niedalekim sąsiedztwie znajdują się dwa lotniska - Pyrzowice (90km) i Ostrawa (34km).

Dom "Maja" posiada 4 typy mieszkań opiekuńczych, gdzie świadczona jest pomoc dostosowana do indywidualnych wymagań mieszkańców.

  • Oferta mieszkaniowa skierowana do osób samodzielnych, zamiszkujących jedno- lub dwupokojowe mieszkania, posiadające połączenie z recepcją lub dyżurką pielęgniarską.
  • Mieszkańcy mogą korzystać z opieki medycznej oraz zlecać wykonywanie różnych czynności np. robienie zakupów, sprzątanie.
  • Oferta mieszkaniowa skierowana do osób starszych nie prowadzących samodzielnie gospodarstwa domowego. Mieszkają tu osoby, będące w dobrej kondycji zdrowotnej, które z różnych przyczyn nie prowadzą samodzielnie gospodarstwa domowego. Seniorzy mają tu zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną i zajęcia kulturalno-rekreacyjne.
  • Oferta mieszkaniowa skierowana do osób wymagających pielęgnacji, opieki, a także pomocy w podstawowych czynnościach dnia codziennego. W zależności od stanu zdrowia, mieszkańcy mają możliwość korzystania z różnych form spędzania wolnego czasu.
  • Oferta mieszkaniowa skierowana do osób wymagających całodobowej pomocy pielęgnacyjno-opiekuńczej, gwarantująca mieszkańcom ciągłość opieki bez konieczności zmiany miejsca przebywania(zamieszkania) w razie pogorszenia się stanu zdrowia i sprawności psychofizycznej.

W naszym Domu mogą mieszkać osoby zdrowe a także niepełnosprawne nawet w stopniu znacznym.